Jak zlikwidować inne ("nie-kapilarne") rodzaje wilgoci
Oprócz wilgoci kapilarnej istnieją 4 inne, podstawowe rodzaje wilgoci występującej w budynkach:
- wilgoć pochodząca z zalania - będąca wynikiem np. pęknięcia rur, niesprawnych parapetów czy też powodzi;
- wilgoć kondensacyjna - wynikająca z niedostatecznej wentylacji budynku;
- wilgoć higroskopijna - będąca wynikiem wchłaniania przez ściany wilgoci z powietrza;
- wilgoć budowlana (technologiczna) -wynikająca z nieodparowania wody użytej do budowy i wykończenia mieszkania;
Poniżej przygotowaliśmy więcej informacji na temat wilgoci pochodzącej z zalania. Informacje dotyczące innych rodzajów wilgoci, ich przyczyn, tego co pochłania wilgoć oraz sposobów ich skutecznej likwidacji, są dostępne po wypełnieniu automatycznej ankiety diagnostycznej znajdującej się tutaj.
Wilgoć pochodząca z zalania
Czym jest i skąd się bierze wilgoć zalewowa
Ten rodzaj wilgoci może mieć wiele przyczyn. Osuszanie po zalaniu i sposób postępowania jest uzależniony od tego, co był powodem zalania. Poniżej podajemy najczęściej występujące przyczyny zalania wraz z typowymi ich objawami:
Zalanie w wyniku powodzi - patrz poniżej.
Zalanie wodą opadową. Może być spowodowane uszkodzeniami technicznymi takimi jak: uszkodzone lub zatkane rynny, studzienki na deszczówkę, rury drenażowe, niesprawne parapety i gzymsy itp., czy też wadliwą lub uszkodzoną ochroną muru przed wnikaniem wody z opadów atmosferycznych (uszkodzenia w pokrywie dachu, wadliwie uszczelnione kominy, brak odwodnienia dachu itd.). Ściana może być w ten sposób zalewana wodą przez długi czas, zalanie powodzią wymusi osuszanie piwnicy. Woda spływająca ze źle wykonanego (czy nie osłoniętego) komina może pojawić się nawet wewnątrz budynku powodując wilgoć w pokoju. Również gwałtowny deszcz uderzający od strony nawietrznej w przepuszczający wilgoć tynk lub nieotynkowany mur, a także spiętrzona od strony zbocza lub czasowo wysoka woda gruntowa mogą być przyczyną wnikania wody do murów pod ciśnieniem.
Zalanie wodą wodociągową (pęknięcia rur wodociągowych) – podobnie jak w poprzednim przypadku jest to zalanie czystą wodą bez zanieczyszczeń. Może mieć bardzo intensywny- choć krótkotrwały charakter. Usunięcie przyczyny jest stosunkowo proste (naprawa szybko stwierdzonego uszkodzenia).
Zalewanie wodą rozpryskową. Mury zewnętrzne budynku stykające się z ziemią są narażone na wnikanie wilgoci gruntowej od strony bocznej. Na gładkiej powierzchni terenu przy murach (np. w postaci płyty betonowej wokół domu) padający deszcz odbija się i rozpryskuje w obrębie cokołu budynku. Szczególnie niekorzystną sytuacją jest położenie domu w pobliżu szosy (znacznie większa ilość „rozprysków” spod kół samochodów). W takim przypadku wnikająca w mur wilgoć zawiera często sole (chlorki) i inne substancje używane przy zimowym odśnieżaniu dróg.
Zalanie z urządzeń AGD (pralki zmywarki) - woda zalewająca zawiera pewną ilość soli i innych agresywnych substancji chemicznych nierzadko powodująca dodatkową wilgoć w łazience.
Zalanie ściekami sanitarnymi – ścieki pochodzące z kanalizacji zawierają azotany, które są szczególnie niszczącym rodzajem soli. Nierzadko dochodzi do zalania długotrwałego, powodującego nasączenie muru w poważnym stopniu.
Przykłady zalewania
Zalewanie wodą z ulicy | Zalewanie z niesprawnych parapetów |
Zalewanie z uszkodzonych rur | Zalewanie z uszkodzonej rynny | Zalewanie sufitu |
Jakie są konsekwencje tego rodzaju wilgoci
Zarówno konsekwencje jak i sposoby likwidacji wilgoci zależą od konkretnej przyczyny zalania. W każdym przypadku wilgoć w murze stanowi pożywkę dla pleśni czego przykrym skutkiem może być grzyb w mieszkaniu. W przypadku zalania wodą zawierającą szkodliwe substancje chemiczne (jak np. w przypadku zalania wodą z urządzeń AGD, z kanalizacji, czy też w przypadku domu położonego niedaleko szosy) dochodzi do tego destrukcyjne działanie tych substancji na tynk i mur.
Sole zawarte w wodzie (w postaci chlorków, siarczanów, i azotanów) rozpuszczone w wodzie wnikają w ścianę, gdzie się osadzają. W trakcie odparowywania wody sole krystalizują się i z bardzo dużą siłą niszczą materiał, w którym się znajdują (siła nacisku w czasie krystalizacji wynosi nawet do 2 ton/cm2). Wynikiem tego jest destrukcja tynku, jak i samego muru. Jeżeli mur jest w dalszym ciągu wystawiony na działanie wilgoci dochodzi do zjawiska tzw. pompowania wilgoci: sole ponownie wchłaniają wilgoć, rozpuszczają się i wnikają w dalsze warstwy muru, a następnie ponownie krystalizują się i ponownie niszczą ścianę.
3 etapy usuwania wilgoci pochodzącej z zalania
- Podstawową praktyką w zwalczaniu skutków zalewania jest zasada „najpierw zakręć kurek” czyli wyeliminowanie przyczyny zalewania. W zależności od przyczyny będzie to naprawa uszkodzonych rur, rynien itp. czy też odpowiednie zabezpieczenie muru przed wilgocią.
- Drugim krokiem jest usunięcie zawilgocenia przy pomocy osuszaczy kondensacyjnych, wentylatorów i tym podobnych urządzeń pozwalających na szybkie pozbycie się wilgoci. W przypadku niewielkiego zawilgocenia może wystarczyć samo intensywne wietrzenie i ogrzewanie pomieszczenia/obszaru.
- Trzecim krokiem jest dokonanie fachowej oceny zniszczeń i dobranie odpowiedniej technologii naprawczej. W przypadku zalania czystą wodą (zalewową lub wodociągową) wymagany jest jedynie odpowiednio długi okres wysychania. W przypadku dodatkowych zanieczyszczeń konieczne może okazać się usuwanie grzyba w mieszkaniu i zastosowanie specjalnych środków chemicznych. Tryb postępowania powinien być ustalony z fachowcem. W niektórych przypadkach wystarczy samo przemalowanie ściany, czasami trzeba wymienić tynk na nowy, a w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie np. specjalnych rodzajów tynków (np. tynków renowacyjnych). Ważne jest aby renowację zalanych obszarów przeprowadzać dopiero po ich osuszeniu.
Wskazówki do osuszania budynku po powodzi - stop wilgoci!
- Osuszanie domu zalanego trwa lata, a nie miesiące.
- Bardzo ważna jest kolejność prac. Tu musi doradzić fachowiec umiejący mierzyć parametry muru - w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko iż wilgoć powróci a Ty zmarnujesz pieniądze np. kładąc tynk na mokry mur.
- Grzej i wietrz. Tego przykazania przestrzegać należy w każdym domu, a już w zalanym bardzo mocno nie tylko dopiero gdy widać objawy jak wilgoć na szybach.
- Stale mierz względną wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Jeśli przekracza 60% - proces osuszania bardzo zwalnia. Rób wszystko, żeby utrzymać niższą wilgotność - usuwanie wilgoci z powietrza powinno być priorytetem.
- Koniecznie zlikwiduj wszystkie inne usterki mogące powodować zalewanie budynku (np. uszkodzone rynny, źle wyprowadzone parapety, itp.).
Jeżeli podejrzewasz, że oprócz wilgoci zalewowej występuje u Ciebie wilgoć kapilarna (podciąganie wilgoci z gruntu) proponujemy wypełnienie formularz znajdującego się tutaj. W innym przypadku sugerujemy kontakt z fachową firmą budowlaną, która ma wiedzę i doświadczenie przy usuwaniu różnych rodzajów wilgoci. System osuszania murów firmy Aquapol nie osusza wilgoci pochodzącej z zalania.